Zpráva z konané odborné konference Minoritní olejniny – význam, pěstování, využití

Ve středu 18. října 2023 se na Fakultě zemědělské a technologické JU konala odborná konference zaměřená na minoritní olejniny. Konference Minoritní olejniny – význam, pěstování, využití byla uspořádána v rámci řešení výzkumného projektu Ministerstva zemědělství NAZV QK 1910302.

Akci zahájil děkan fakulty, pan doc. RNDr. Petr Bartoš, Ph.D., přivítáním účastníků. Následně postupně zaznělo celkem 12 ústních příspěvků seznamujících účastníky nejen s výsledky řešení výše uvedeného výzkumného projektu (do kterého je zapojena kromě FZT JU také Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Masarykova univerzita, Agritec Plant Research s.r.o. a společnost HEMP PRODUCTION CZ, s.r.o.), ale též s výsledky obdobně zaměřených projektů a aktivit kolegů a kolegyň z Mendelovy univerzity v Brně, Výzkumného ústavu olejnin v Opavě či společnosti Farmet, která se zabývá vývojem a výrobou zařízení na komplexní zpracování olejnatých semen. Příspěvky byly rozděleny do tří bloků tematicky zaměřených na:

• Pěstování minoritních olejnin a ovlivnění kvality semen pěstitelskými faktory
  • Zpracování semen a výlisků na olej a bílkovinné produkty
  • Kvalita bílkovinných produktů semen olejnin a jejich využití

Z konference byl vydán sborník příspěvků, který kromě přednesených příspěvků obsahuje také dva příspěvky polských kolegů z Wrocław University of Environmental and Life Sciences zaměřené na pěstování a význam minoritních olejnin v Polsku.

Konference proběhla v přátelské atmosféře s využitím zázemí pavilonu ZR a fakultního minipivovaru. Jednotlivé příspěvky byly propojeny odbornou diskusí, při které si účastníci vyměňovali poznatky a odborné zkušenosti. Kromě přednášejících se akce zúčastnili zástupci aplikační sféry, akademičtí pracovníci a studenti. Celkem se akce zúčastnilo 46 účastníků.