Odborné exkurze a letní údržba terénních výzkumných ploch

Do letních aktivit pracovníků Katedry aplikované ekologie FZT JU patří také údržba výzkumných ploch včetně příslušných zařízení. Některé pracovní cesty za tímto účelem jsou pak spojeny i s odbornými exkurzemi, kde jsou představovány výzkumné činnosti pracoviště a diskutovány získané poznatky, technologický rozvoj a možnosti další spolupráce.

V polovině července proběhla jedna taková odborná exkurze, které se zúčastnili zástupci různých ústavů Akademie věd ČR včetně paní předsedkyně prof. Zažímalové, do oblasti Boubína. Při zdolávání samotného vrcholu této nejznámější šumavské hory jsme účastníkům představili výzkumnou meteorologickou stanici, kterou provozujeme nedaleko vrcholu ve spolupráci s Ústavem pro hydrodynamiku v.v.i., Českým hydrometeorologickým ústavem a amatérskými meteorology, a díky které získáváme cenné poznatky o přírodních podmínkách Boubínského masívu. Výsledky zdejšího výzkumu nacházejí každoročně uplatnění kromě našich odborných výstupů například také při provozních a správních činnostech Správy NP Šumava a státního podniku Lesy ČR.

Další podobná exkurze proběhla koncem července s pracovníky Oddělení meteorologie a klimatologie ČHMÚ po meteorologických a výzkumných stanicích Šumavy, včetně stanic experimentálního povodí ÚH AV ČR s názvem Liz nebo profesionální meteorologické stanice Churáňov, či výzkumného meteo-polygonu fy Meteoservis. Letní pracovní cesty za účelem výzkumu, sběru dat, údržby výzkumných ploch a zařízení probíhají rovněž pravidelně na experimentálních povodích katedry v území Lipenského pravobřeží nebo na výzkumných plochách a stanicích v pramenných oblastech Šumavy. Podrobnější informace o některých zmíněných akcích a získávaných poznatcích výzkumu katedry a jejích spolupracovníků k této problematice je možné přečíst také na webu meteo-sumava.cz, kde jsou takto pravidelně prezentovány i širší veřejnosti.

Foto: J. Procházka, M. Tesař, I. Rolčík, V. Šustková