Z konference o integrované ochraně obilnin
Zaměstnanci katedry SPR se na Ministerstvu zemědělství zúčastnili semináře na téma Integrovaná ochrana při pěstování obilnin. Konferenci organizoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský a proběhla pod záštitou ministra zemědělství Marian Jurečky. Odborný seminář, na kterém se sešlo přibližně 200 účastníků z řad inspektorů ochrany rostlin, vědecké a odborné veřejnosti a studentů všech stupňů vysokoškolského vzdělávání, byl zahájen projevem Mariana Jurečky o důležitosti zavádění intgrované ochrany.
Po krátké diskuzi vystoupil poradce prezidenta Agrární komory Ing. Jan Záhorka s poměrně nudným a dlouhým příspěvkem o tom, kolik orné půdy, zemědělské půdy, ploch s pěstovanými obilninami, pšenicí, ječmenem, žitem a ovsem ubylo od roku 1920, přes roky 1938, 1946, 1989 a nyní. Bohužel, přes opakované urgence organizátorů ing Záhorka nereagoval na délku příspěvku a tím naboural následný, nesporně zajímavý a všemi očekávaný odborný program.
S prvním příspěvkem odborné části vystoupil Ing. Antonín Šandera z firmy Agrofert, který seznámil posluchače se zkušenostmi s pěstováním a ochranou obilnin na jižní Moravě. Po zkráceném příspěvku vystoupili se zkrácenými verzemi svých příspěvků doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D. z ČZU a Ing. Andrea Blažková, vedoucí oddělení koordinace kontrol ÚKZUZ. První prezentace byla o dlouhodobé regulaci plevelů v obilninách, druhý o používání POR z hlediska ochrany vod a vodních organizmů, včetně legislativních podmínek.
Odpolední blok zahájil předseda Odboru rostlinolékařství ČAZV RNDr. Jan Nedělník, Ph.D., který hovořil nejenom o ochraně pěstovaných komodit, ale i o zdravotní nezávadnosti potravin z hlediska reziduí pesticidů a v poslední době hojně skloňovaných mykotoxinů. Následující vystoupení Ing. Vladimíry Horákové z ÚKZUZ shrnulo výsledky odrůdových pokusů pšenice. Z pokusů vyplývá, že vhodnou odrůdovou skladbou vysetých plodin lze snížit spotřebu POR a více se zapojit do systému IOR.
Ing. Štěpánka Radová, Ph.D., vedoucí oddělení metod integrované ochrany rostlin, seznámila účastníky semináře s výsledky státního monitoringu škůdců obilnin. Výsledky monitoringu, a to již z počátků sledování škůdců ÚKZUZ (a předchozími státními institucemi, které se zabývaly OR), jsou dostupné na webových stránkách ÚKZUZ. V současné době se v obilninách pod kontrolou inspektorů ÚKZUZ vyskytuje přibližně 40 druhů škůdců s různou populační hustotou.
Poslední příspěvek - Ing. Martina Mistra, Ph.D. z VÚMOP, se týkal první fáze projektů demonstračních farem, praktikujících protierozní opatření při pěstování polních plodin.
Semináře se kromě zaměstnanců KSPR ZF JU zúčastnili i čtyři současní studenti, a několik absolventů naší fakulty. Další seminář na téma IO při pěstování kukuřice se bude konat příští rok v Brně.
Prezentace přednášejících lze dohledat na webových stránkách ÚKZUZ.