Sledování životního prostředí v okolí JETE
Životní prostředí v okolí jaderné elektrárny Temelín (JETE) je sledováno z mnoha aspektů, a to celou řadou externích pracovišť.
Jedním z nich byla již v r. 1997 bývalá katedra Zemědělských soustav Agronomické fakulty VŠZ Praha v Českých Budějovicích. V této práci i nadále pokračuje nynější Katedra agroekosystémů naší fakulty v sekci monitoringu půdního prostředí.
V r. 2000, před zahájením provozu, došlo na základě poptávky JETE k vzájemné dohodě a k uzavření smlouvy o rozšířeném sledování půdního prostředí v jejím okolí s názvem „ Sledování stavu zemědělské, lesní půdy a trvalých travních porostů v okolí Jaderné elektrárny Temelín“. Ve spolupráci s příslušným oddělením elektrárny bylo vybráno a odsouhlaseno devět odběrových míst půdních vzorků v půdorysném uspořádání protáhlé elipsy ve směru převládajících větrů v okolí JETE. Byly zvoleny především extenzivně využívané trvalé travní porosty, ve snaze co nejvíce eliminovat vliv případných agrotechnických zásahů, a dále dvě lokality lesní. Monitoring probíhá formou odběru půdních vzorků z okolí elektrárny, jejich laboratorním zpracováním a vyhodnocením výsledků analýz. Pro charakteristiku půdních vlastností a jejich změn ovlivnitelných případně i provozem elektrárny byly vybrány půdní parametry, které jsou schopné reagovat na změny okolního prostředí v reálném čase. V průběhu let docházelo k zpřesňování parametrů, či na základě požadavků elektrárny k jejich rozšíření např. o měření aktivity vybraných radionuklidů. Půdní vzorky byly odebírány z humusových horizontů formou kopaných sond. Dále byly navíc pedologicky popsány půdní profily odběrových sond s popisem a charakteristikou půdních horizontů (odběry jsou prováděny prakticky z totožných míst kvůli eliminaci plošné heterogenity pozemků) a monitoring byl rozšířen i o botanické snímky porostů daných lokalit.
Výsledky jsou každoročně předávány příslušnému oddělení elektrárny formou zpráv obsahujících jak výsledky konkrétního ročníku, tak časové řady vývoje jednotlivých sledovaných parametrů.
Pro širokou veřejnost je pozitivní zjištění, že z dosud sledovaných hodnot jednotlivých půdních ukazatelů a zejména jejich průběhu v čase lze téměř jednoznačně usuzovat, že půdní prostředí v okolí elektrárny je ovlivňováno hlavně povětrnostními podmínkami a případnými agrotechnickými zásahy, nikoli však činností JETE.