Mapa portálu Přístupnost Kontakt
Pokročilé vyhledávání...
  • Čeština
  • English
Osobní nástroje
Přihlášení
ÚvodO fakultěÚřední deskaZahraniční vztahyStudiumVěda a výzkumZaměstnanci
Katedry

Agroekosystémů


Aplikované ekologie


Aplikované chemie


Biologických disciplín


Genetiky a zemědělských biotechnologií


Krajinného managementu


Potravinářských biotechnologií a kvality zemědělských produktů


Rostlinné výroby


Zemědělské, dopravní a manipulační techniky


Zootechnických věd

ects label

 

Zemědělská fakulta v médiích

 

Poradenství na Zemědělské fakultě

 

Minipivovar Zemědělské fakulty

 

Muzeum pivovarnictví

 

3D prohlídka Zemědělské fakulty

 

Útulek pro opuštěná zvířata

 

Tenisové kurty Zemědělské fakulty

 

Chatový tábor Karlovy Dvory

Nacházíte se zde: Úvod › Novinky › Pracovníci KKM pracují s dronem
Info

Pracovníci KKM pracují s dronem

Dron, z anglického drone, někdy také označován jako UAV z anglického Unmanned Aerial Vehicle je letadlo bez posádky, které může být řízeno na dálku nebo létat samostatně pomocí předprogramovaných letových plánů.

V poslední době se stává fenoménem moderní doby. Drony používané zpočátku pouze ve vojenské praxi nacházejí nejrozmanitější uplatnění v různých oblastech lidské činnosti. Jejich ještě masivnější využití omezuje pouze pořizovací cena a zákonná opatření. I v zemědělství má využití dronů v poslední době vzrůstající tendenci. Jsou využívány v mnoha různých aplikacích, jako například - určování výživy rostlin, modelování eroze, detekce drenážních systémů, vytváření aktuálních ortofotosnímků nebo monitoring zvěře.

Naší fakultě se podařilo dron pořídit a pracovníci Katedry krajinného managementu již získali i patřičná oprávnění od Úřadu civilního letectví a začínají s ním pracovat. Ing. Jakub Polenský z Katedry krajinného managementu se v jarních a letních měsících jako každý rok zapojuje do monitoringu zvěře. Letos vypomáhá mysliveckým sdružením a zemědělcům při vyhledávání srnčat v porostech pomocí dronu s termokamerou. V současné době srnčata nemají před posekáním šanci uniknout. Žací stroje mají mnohdy záběr až 12 metrů a pojezdovou rychlost až 18 km/h, což je pro zvěř jistá smrt.

Ing. Polenský vzlétá s dronem v časných ranních hodinách do výšky cca 115 metrů nad zemí a prolétává nad plochami, které se v daný den budou sekat. Zvěř je dobře lokalizovatelná díky rozdílnosti teploty. Porost má teplotu 7-15 °C, zatímco srnčí zvěř cca 20 °C. Při detekci teplého bodu naviguje dron ke klesání do výšky cca 20 m a sleduje se svými spolupracovníky a myslivci pohyb zvěře. Dospělá zvěř většinou kvůli hluku stroje sama z porostu odchází, srnčata ale zůstávají na místě. V takovém případě myslivci vyrazí hledat zvěř. Obsluha dronu je naviguje pomocí telefonu. „Mnohdy se stane, že přestože osoba stojí jen pár desítek centimetrů od srnčete, nemůže srnčata dobře ukrytá v hustém porostu najít.  Setrváváme tedy s dronem nad místem a myslivce navigujeme tak dlouho, dokud nejsou úspěšní,“ uvádí Ing. Polenský. Po nalezení srnčete myslivec natrhá čerstvou trávu a opatrně přenese srnče do lesního porostu či jiného místa, kde bude po dobu seče v bezpečí. Na rukou musí mít ochranné gumové rukavice, aby na srnče nepřenesl lidské pachy. Starší srnče při kontaktu s člověkem o sobě ihned dává vědět silným pískáním. Srna je během chvíle v blízkosti a čeká, až člověk srnče opustí.

V letošním roce máme od poloviny května zmonitorováno již více než 200 ha jetelotravních porostů a 30 ha obilnin. Na těchto plochách se nám podařilo vyhledat 17 srnčat. V jednom případě bohužel srna dovedla srnče zpět do porostu a bylo posečeno.

Ing. Polenský považuje současný výsledek za úspěch a dodává, že by ve své činnosti rádi pokračovali a přesvědčovali i další zemědělce a myslivce o smyslu vyhledávání srnčat v porostech.

« Předchozí: Další: »  
Novinky
Úmrtí Ing. Františka Smrže 05.03.2021
POZOR! Úprava šablony pro závěrečné práce 25.02.2021
Úmrtí doc. Ing. Aloise Peterky, CSc. 19.02.2021
Informace k výuce v LS AR 2020/2021 18.02.2021
Opatření děkana – Harmonogram AR 2021/2022 05.02.2021
Další novinky...

 

Přehled studijních oborů

 

Celoživotní vzdělání

 


 

Rostlinná výroba

 

Studentské centrum oboru Agropodnikání

 

Požadavky na IT oddělení

 

FB_SquareYT_SquareInstagram_Square


                                       
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zemědělská fakulta
Adresa: Studentská 1668, 370 05, České Budějovice
© 2021 webmaster@zf.jcu.cz