Náš student využívá stipendium Nikola Tesly
Nadace Olgy Havlové Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové je česká nadace založená Olgou Havlovou, první manželkou Václava Havla. Posláním nadace je pomáhat lidem, kteří se pro svůj nepříznivý zdravotní a sociální stav těžko včleňují do společnosti a nemohou se bez pomoci druhých sami o sebe postarat. Nadace každoročně realizuje projekty v oblasti sociální, zdravotnické a vzdělávací.
Stipendium Nikola Tesly je určeno nadaným studentům se zdravotním handicapem, kteří studují technický obor na vysoké škole v České republice.
Druhým rokem jej čerpá také student naší fakulty, oboru Zemědělská a dopravní technika, obchod, servis a služby, Ondřej Tupý z Trhosvinenska. Ten po skoku do vody zůstal ochrnutý na všechny čtyři končetiny. „O možnosti čerpat stipendium jsem se dozvěděl v rehabilitačním ústavu Paraple, kde jsem byl loni o prázdninách,“ řekl 21letý Jihočech. Neváhal a o přidělení stipendia si zažádal. „Musel jsem jen absolvovat pohovor v Praze, ale to bylo takové normální povídání." Musel ale také doložit, že průměr jeho studijních výsledků není horší než 2,0, což je další podmínkou k získání stipendia. To podle Ondřejových slov slouží především na pokrytí výdajů za cestování. „Denně dojíždím do školy 37 kilometrů tam a zpět, takže jsem rád, že to zaplatí tu cestu“.
O studentovi referuje jeho pedagog Ing. Ivo Celjak, CSc.: " Ondřej Tupý u mě absolvoval v prvním ročníku dva předměty: Dopravní a manipulační techniku a Technickou normalizaci a bezpečnost. Povinnou praxi si našel sám v Autoškole BENASI v Českém Krumlově. V této souvislosti jsem se od něho dozvěděl, že by se po absolvování studia chtěl věnovat práci v autoškole. Studium předmětů měl obtížné především tím, že si nemohl sám dělat podrobnější poznámky z přednášek, zejména při nutnosti rychlého zápisu poznámek. Při pomalejším tempu, resp. heslovitém zápisu, se snažil sám psát poznámky pomocí notebooku. Při cvičeních musel úzce spolupracovat s asistentkou, která zapisovala příklady společně s Ondřejem, což mu velmi pomáhalo. Vzhledem k tomu, že jsem využíval při přednáškách prezentaci v powerpointu, dával jsem mu prezentace k dispozici."
Zkoušku a všechny zápočtové testy v předmětu Dopravní a manipulační technika zvládl velmi dobře. Předmět Technická normalizace a bezpečnost absolvoval s hodnocením výborně. Jeho přístup ke studiu je aktivní, je vidět, že ho doprava zajímá.
Z hlediska mobility nemá téměř žádné problémy. Při výstavbě budovy ZR už bylo na handikepované pamatováno, byla koncipována jako bezbariérová. Vstup do učeben měl ztížen otevíráním dveří, ale v tom mu pomohli spoluižáci nebo asistentka. Ve druhé polovině studia již měl moderní invalidní vozík s elektrickým pojezdem, což mu usnadnilo pohyb v areálu mezi budovami.
Ondřej netají příčiny svého zranění, naopak chce, aby se s jeho příběhem seznámili i ostatní studenti, aby se jeho nežádoucího handicapu vyvarovali.
Mladík se vedle studia věnuje ještě sportu. V Kladrubech, kde se léčil ze zranění, přišel na chuť ragby, a tak se rozhodl založit tým i tady na jihu. „Tým už máme plný, teď ale sháníme sponzory a vozíky na rugby,“ řekl Ondřej s tím, že své zázemí našli v tělocvičně trhosvinenských florbalistů.