Málo myší = málo dravců ?
Redaktorovi deníku Právo se vyjádřil i docent Boháč z naší fakulty:
Ivan Blažek - Právo - region Čechy - 30.7.2016
Hnízda dravců letos zejí prázdnotou
Málo myší = málo dravců. Tahle stará pravda zřejmě skutečně platí. Hrabošů se navzdory mírné zimě moc „neurodilo“ a v hnízdech dravců je to znát – ornitologové kroužkující mláďata takhle mizernou sezónu nepamatují.
„Je to největší bída za celou mou pětadvacetiletou ornitologickou kariéru,“ řekl Právu Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů. „Při kontrole námi dlouhodobě sledovaných lokalit v Plzeňském kraji jsme našli buď úplně prázdná hnízda, anebo v nich bylo pouze jedno či dvě mláďata,“ konstatoval Makoň. „Loni jsme kroužkovali dvacet káňat, letos tři. Puštíků pět – minulý rok jich bylo čtyřikrát víc. Poštolky mívaly pět šest mláďat, teď tři čtyři. Mládě výra velkého jsme našli jen jedno, loni dvanáct,“ upozornil Makoň. Důvod? „Populace kolísají, ne každý rok se všemu daří. Letos je málo myší, pro některé dravce a sovy to není dobrá sezóna,“ vysvětlil ornitolog. Přímou souvislost mezi stavy hrabošů a počty predátorů prokázaly už práce amerických ekologů ze třicátých let minulého století. „Tam se to týkalo rysů a lišek, ale zřejmě to funguje i u dravých ptáků,“ sdělil Jaroslav Boháč, docent Zemědělské fakulty českobudějovické Jihočeské univerzity.
„Hypotéza, že po teplé zimě bude hodně hrabošů, asi tak úplně neplatí. Ze zkušeností v terénu víme, že jich je letos opravdu málo,“ potvrdil Boháč a dodal: „Populační křivka hraboše polního je taková, že jednou za tři čtyři roky je jich strašné množství, pak to klesne a vlivem predátorů i nemocí se jejich počty drží zase na nízké úrovni.“
Ale ne všichni dravci jsou na tom tak špatně. „Třeba stavy orla mořského v našem regionu zůstávají v průměru zhruba stejné – na Tachovsku jich ubylo, na Klatovsku naopak přibyli. Letos jsme kroužkovali v sedmi hnízdech sedm mláďat,“ poznamenal Makoň. A plzeňští ornitologové se mohou pochlubit i unikátním „úlovkem“.
„U Chotěšova jsme našli hnízdo vzácného včelojeda lesního, posledního jsem kroužkoval někdy před patnácti lety,“ připomněl Makoň.
Bída u čápů
Extrémně špatný rok mají i někteří nedraví opeřenci. „Čápi mívali čtyři pět mláďat, letos dvě tři. Mládě čápa černého jsme našli jen jedno, běžně jich bývalo dvanáct i víc. Nebo už léta kontrolujeme velkou kolonii rorýsů. Bývaly tam i čtyři desítky mláďat, letos absolutní propad – je jich tam osm,“ upozornil ornitolog. Naopak se daří řadě pěvců, třeba kosům či drozdům. „Často už měli i třikrát mladé a některé podezřívám, že budou mít letos ještě jedny,“ uvedl Makoň. Dobře jsou na tom podle něj i labutě, jejichž kroužkování právě začíná.