Doktorské studium
z angličtiny

Požadovaná úroveň doktorandské jazykové zkoušky: B2

Obsah zkoušky

1. písemná část: testuje znalost gramatických struktur formou reprodukce originálního textu (doplňování, obměňování, výběr správné odpovědi apod.)
  2. ústní část: (následuje po opravě testu), testuje schopnost komunikovat v cizím jazyce a/ rozprava o vlastní vědecké činnosti, o studovaném oboru, o tématu disertační práce, o výsledcích bádání apod. b/ překlad odborného textu ((překlad nahodile vybraných částí předem připraveného originálního textu v rozsahu100 stran).

Přihlášení ke zkoušce

Závazně na:

• Mgr. Jaroslava Vondrášková, Ph.D.

• Oddělení jazyků FZT JU

Nejpozději 2 týdny před termínem zkoušky je nutno odevzdat vybraný originální odborný text o rozsahu cca 100 stran, a to v písemné podobě, buď na podatelně FZT JU (vedle studijního oddělení), nebo přímo v kanceláři Oddělení jazyků č. 112 v přízemí pavilonu J).

Aktuální termíny zkoušek budou zveřejněny vždy na začátku semestru na webových stránkách FZT JU.

Uznávání jazykové zkoušky

O uznání jazykové zkoušky může doktorand požádat v případě, že:

1. předloží mezinárodně uznávaný certifikát úrovně B2 (uznána pouze písemná část zkoušky),
  2. předloží mezinárodně uznávaný certifikát úrovně C1 nebo C2 (uznána celá zkouška),
  3. absolvoval delší studijní pobyt nebo pracovní stáž v zahraničí, podílel se zde na vědecké činnosti a je zjevné, že komunikace v cizím jazyce byla pro jeho zahraniční působení nezbytná.

Příklady mezinárodně uznávaných zkoušek z angličtiny

Cambridge ESOL
  • FCE – First Certificate in English (B2)
  • CAE – Cambridge English: Advanced (C1)
  • CPE - Cambridge English: Proficiency (C2)
City and Guilds
  • IESOL-ISESOL Communicator (B2)
  • IESOL-ISESOL Expert (C1)
  • IESOL-ISESOL Mastery (C2)
ECL
  • European Consortium for the Certificate of Attainment in Modern Languages (B2-C2)
TELC
  • Evropské jazykové certifikáty (B2-C2)
BEC
  • The Business English Certificate Vantage (B2)
  • The Business English Certificate Higher (C1)
EOS
  • English for Office Skills (B2-C2)

Doporučená literatura

• Peprník, J., Angličtina pro jazykové školy, I, II, III.
  • Kolmanová, L. Angličtina pro samouky, LEDA.
  • Long, P., Kmentová, J., Step by Step I, II (Angličtina nejen pro samouky), FRAUS.
  • Murphy, R., English Grammar in Use (Intermediate), CUP 2004.
  • Murphy, R., Essential Grammar in Use, CUP 2004.
  • Graf, P., Cvičebnice anglické gramatiky, POLYGLOT.
  • Učebnice vhodné ke složení zkoušky FCE (např: FCE Masterclass-Revised, OUP 2008). (Tyto učebnice jsou dostupné v Britském centru JC JU, Krajinská 2, Č.Budějovice).