Z konference ZOOTECHNIKA 2017
Dne 15. června 2017 se na Zemědělské fakultě v Českých Budějovicích konala konference mladých vědeckých pracovníků „ZOOTECHNIKA 2017“ se zaměřením na problematiku chovu hospodářských zvířat.
Cílem konference Zootechnika 2017 je umožnit setkání studentů doktorských studijních programů v oblasti zootechnických věd při představení výsledků své vědecké práce. Jedná se už o sedmý ročník této konference, jejíž účastníci jsou studenti univerzit s odborným zaměřením v oblasti zemědělských věd z České a Slovenské republiky.
Multidisciplinární zaměření prací umožňuje účastníkům konference získat informace z mnoha oblastí zootechniky jak z pohledu jednotlivých druhů či kategorií hospodářských zvířat, tak z pohledu jednotlivých oblastí jejich chovu nebo využití.
Práce jsou řazeny od teoretických základů chovu z oblasti fyziologie přes zdravotní problematiku až po analýzu chovu a šlechtitelská opatření včetně vyhodnocení jejich dopadů do chovaných populací. Nezanedbatelnou součástí je posouzení faktorů životního prostředí chovaných zvířat a jejich dopad na životní pohodu, užitkové vlastnosti a zdravotní stav chovaných zvířat, navazující problematikou je oblast reprodukce a některé práce směřují i k uplatnění chovaných zvířat jako zdroje potravinových komodit včetně posouzení kvality vyráběných živočišných produktů.
Byly představeny práce jak o teoretických základech chovu z oblasti fyziologie a zdravotní problematiky, tak studie analyzující chov a šlechtitelská opatření včetně vyhodnocení jejich dopadů do chovaných populací. Přednášející se zabývali i posouzením faktorů životního prostředí chovaných zvířat a jejich dopadem na životní pohodu, užitkové vlastnosti a zdravotní stav chovaných zvířat a problematikou reprodukce hospodářských zvířat.
Tříčlenná hodnotící komise složená ze zástupců SPU Nitra a MENDELU Brno vyhodnotila jako nejlepší vědeckou práci studii Ing. Miroslava Kašparů ze Zemědělské fakulty JU v Českých Budějovicích, zabývající se možnostmi využití teplotně vlhkostních parametrů a zvuku v chovu včel, na druhém místě se umístila
Ing. Barbora Novotná, také z pořádající fakulty s příspěvkem o kvalitě ejakulátu plemenných býků holštýnského a českého strakatého plemene a třetí ohodnocenou prací byla studie na téma Závislosť medzi vybranými mastnými kyselinami jahniat z tradičného a umelého odchovu Ing. Martina Janíčka ze Slovenské poľnohospodárske university v Nitře.
Současně byla spolupořádající Českou společností hipologickou oceněna nejlepší práce z oblasti chovu koní. Tou se stal příspěvek o gastrointestinálních parazitech koní v době anthelmintické rezistence Mgr. Ing. Anny Brutovské ze Zemědělské fakulty v Českých Budějovicích.
Celá konference je uspořádána za laskavé podpory Grantové agentury Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích prostřednictvím projektu GAJU 019/2016/Z s názvem „Výživa a technika chovu jako cesta k pohodě zvířat a kvalitě produktů“.
doc. Ing. Miroslav Maršálek, CSc.
vedoucí Katedry zootechnických věd
prezident České společnosti hipologické