Příspěvek pracovníků Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích ke „COVIDU“
Studenti a pracovníci molekulárně biologické laboratoře prof. V. Čurna se zapojili do prací na problematice spojených s nyní velmi žhavým a diskutovaným tématem COVIDu. Již během jarní covidové vlny vyvinuli detekční kit pro rychlou a spolehlivou detekci SARS-CoV-2, RNA koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19. Tento kit byl nyní „dotažen“ až k právní ochraně a byl zaregistrován jako užitný vzor.
V čem je náš přístup jiný či nový?
Detekční kit vyvinutý na ZF JU je založen na přímém průkazu přítomnosti virové nukleové kyseliny, v tomto případě RNA, v analyzovaném vzorku pomocí metody LAMP využívající mobilní platformu. Metoda LAMP je rychlá, jednoduchá, procesivní a dostatečně sensitivní a není potřeba nákladných a sofistikovaných laboratorních přístrojů. V tomto ohledu splňuje požadavek na rychlý a zároveň spolehlivý detekční postup k včasnému záchytu onemocnění, resp. infikovaných osob. Výhoda navrhovaného postupu je jak ve vysoké procesivitě LAMP reakce, tak i rychlosti procesu, kdy např. kolorimetrická LAMP analýza trvá cca 20 min s okamžitým vizuálním vyhodnocením výsledku. Další nezanedbatelnou výhodou této metody je její nízká cena a možnost jejího provedení na mobilní platformě, tedy mimo laboratoře, přímo v „terénu“, na odběrových místech či ordinacích. Na základě našich analýz byl prokázán srovnatelný detekční limit jako u metody RT-PCR a je tedy předpoklad, že tento postup bude spolehlivější než antigenní testy.
Kromě vývoje detekčního kitu se pracovníci laboratoře zapojili i do dalších prací a projektů souvisejících s tématem COVIDu. Aktuálně jsou spoluautory patentové přihlášky nové lékové formulace substance, která vykazuje přímý virocidní efekt na SARS-CoV-2 a ve východní Evropě začínají klinické testy s touto formulací.