O katedře
Katedra zootechnických a veterinárních disciplín a kvality produktů vznikla 1. 1. 2014 sloučením tří bývalých kateder, a to Katedry speciální zootechniky, Katedry genetiky, šlechtění a výživy a Katedry veterinárních disciplín a kvality produktů.
Katedra garantuje studijní obory Zootechnika a Zemědělské biotechnologie na úrovni bakalářského i navazujícího magisterského studia a bakalářského studia oboru Trvale udržitelné systémy hospodaření v krajině. Zároveň je nositelem čtyř doktorských studijních programů v oboru Obecná zootechnika, Speciální zootechnika, Zoohygiena a prevence chorob hospodářských zvířat a Zemědělské biotechnologie.
Na katedře jsou vyučovány základní teoretické předměty zajišťující vzdělání v oblasti anatomie a fyziologie hospodářských zvířat, genetiky, výživy, obecné zootechniky a etologie hospodářských zvířat. Ve vyšších ročnících studia je výuka zaměřena na odborné disciplíny z oblasti chovu hospodářských zvířat, jako je reprodukce hospodářských zvířat, chov skotu, chov prasat, chov drůbeže, chov koní, chov ovcí a koz a chov drobných zvířat. Tyto disciplíny jsou doplněny teoretickými předměty mikrobiologie, populační genetika a šlechtění zvířat. Komplexnost vzdělání je završena předměty zaměřenými na hodnocení kvality živočišných produktů a znalost veterinárních zásad pro dosažení kvalitní produkce živočišné výroby a zdravých potravin, včetně předmětů směřujících k chovu zdravých zvířat, jako je zoohygiena a prevence chorob a veterinářství.
Součástí katedry je Účelové zařízení ve Čtyřech Dvorech, kde jsou chovány jednotlivé druhy a kategorie nejvýznamnějších hospodářských zvířat s důrazem na chov zvířat zařazených do genetických živočišných zdrojů. Na tomto pracovišti studenti vykonávají provozní praxi a část odborné praxe. Mají tak možnost získat zkušenosti s chovem, ošetřováním a krmením zvířat, ale i s organizací a managementem chovu.
Výzkumná činnost katedry probíhá ve většině případů v úzké spolupráci se špičkovými výzkumnými pracovišti v rámci ČR (Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. Uhříněves, Výzkumný ústav pro chov skotu, s.r.o. Rapotín, Mezinárodní testování drůbeže, s.p. v Ústrašicích). Některé projekty jsou řešeny ve spolupráci s vysokými školami v tuzemsku (ČZU v Praze, MENDELU v Brně) i v zahraničí, např. na Slovenku (Nitra), Polsku (Olštýn, Krakov, Wroclaw, Bydgošť), Maďarsku (Vesprém) a Rusku (Moskva).
Cílem pedagogů katedry je připravit studenty pro práci v zemědělských podnicích, chovatelských a šlechtitelských organizacích a firmách zajišťujících služby pro zemědělské podniky nejen na vysoké teoretické úrovni a se znalostí aktuálních vědeckých poznatků,
ale i se znalostí aktuální problematiky a s praktickými zkušenostmi. Pedagogové katedry jsou převážně zkušení pracovníci, kteří zastávají významné funkce v chovatelských svazech a šlechtitelských organizacích nebo působí jako poradci pro zemědělskou praxi. Pedagogové katedry působí jako předsedové zkušebních komisí Státních závěrečných zkoušek na ostatních fakultách v ČR se zemědělským zaměřením.
Katedra je svým působením i svými výsledky nejvýznamnější katedrou Zemědělské fakulty v oblasti živočišné výroby. Umožňuje odbornou profilaci studentů, bez níž není možné získat odpovídající vysokoškolské vzdělání.