O katedře
Katedra krajinného managementu (KKM) byla ustavena ke dni 1.6.2009.
Vznikla sloučením katedry pozemkových úprav s laboratoří aplikované ekologie a se sekcí myslivosti z katedry rybářství a myslivosti. K 1.1.2010 byla do katedry zahrnuta i nově vzniklá sekce ekonomiky a managementu rurálního prostoru.
Pedagogická činnost:
Katedra krajinného managementu je garantem studijního oboru Pozemkové úpravy a převody nemovitostí, který je akreditován na ZF JU od roku 1996. Katedra zajišťuje výuku předmětů i pro většinu dalších akreditovaných studijních programů na ZF JU, ale také pro některé studijní programy na EF JU a FROV JU, a to jak v prezenční tak v kombinované formě studia. Výuka zahrnuje problémové okruhy Pozemkové úpravy (5 předmětů), Krajina (5 předmětů), Geodézie (6 předmětů), Vodní hospodářství (13 předmětů), Stavební činnost (6 předmětů), GIS a DPZ (4 předměty), Myslivost (5 předmětů), Ekonomika (7 předmětů) a další jednotlivé předměty. Celkem katedra krajinného managementu zajišťuje výuku více jak 100 předmětů a 25 předmětů v rámci státních závěrečných zkoušek. Pedagogičtí pracovníci vedou bakalářské a diplomové práce především pro obor PÚPN a AEK, ale také pro obory AGRO, TUSHK, DOMP, ZEM a ZOO.
S pedagogickou činností těsně souvisí i profesní rozvoj jednotlivých členů sekce pozemkových úprav. Za dobu trvání katedry krajinného managementu proběhlo habilitační a profesorské řízení u čtyř členů katedry. Od svého vzniku se katedra krajinného managementu podílí na výchově doktorandů v doktorském studiu v oboru Aplikovaná a krajinná ekologie a v oboru Obecná produkce rostlinná. Doktorandské studium úspěšně dokončilo 8 studentů a ostatní mladí pracovníci katedry mají v současné době doktorandské studium v různé fázi rozpracovanosti.
Výzkumná a publikační činnost:
Na katedře krajinného managementu je kladen velký důraz na vědecko výzkumnou činnost založenou na získávání grantových prostředků s výstupem v publikační činnosti. Za posledních pět let pracovníci katedry publikovali celkem 10 publikací s IF, více jak 50 recenzovaných publikací a řadu publikací na domácích i zahraničních konferencích. Dále členové katedry podali 19 patentů a užitných vzorů. Katedra se dále podílela na 5 knižních publikacích, 8 metodikách pro praxi a celé řadě certifikovaných mapových výstupů.
Katedra krajinného managementu byla a je řešitelem celé řady grantových projektů MSM, NAZV, GAČR a mezinárodních grantů v rámci EU. Pro zkvalitnění výuky se katedra rovněž účastní grantových projektů FRVŠ, které se týkají především vybavení potřebnou technikou a případně modernizací výukových prostor. Členové katedry jsou rovněž zapojeni do aktivit regionálních klastrů.
Spolupráce s ostatními pracovišti:
Katedra krajinného managementu spolupracuje na výzkumných aktivitách v rámci České republiky především s partnerskými pracovišti: Vysoké učení technické v Brně, České vysoké učení technické v Praze, Mendelova univerzita v Brně, Univerzita Karlova v Praze a Česká zemědělská univerzita v Praze. V rámci mezinárodní spolupráce má katedra krajinného managementu vazby na Slovenskou pol´nohospodárskou univerzitu v Nitře, Technische Universität München, Universität für Bodenkultur Wien, University of Barcelona, Univerzita Split, Technickou univerzitu ve Zvoleně, Univerzitu Warmińsko-Mazurskou v Olštýně a celou řadu dalších pracovišť.