O katedře
Katedra rostlinné výroby a agroekologie byla ustanovena na základě rozhodnutí děkana Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích ke dni 1. 6. 2009. Katedra vznikla sloučením stávajících kateder – Katedry rostlinné výroby, Katedry travních ekosystémů a horského zemědělství, Katedry agroekologie a Biotechnologického centra ZF JU a je nosnou katedrou zastřešující fytotechnicky a agroekologicky zaměřené studijní obory a specializace. Historie Katedry rostlinné výroby a agroekologie tak sahá až ke vzniku Zemědělské fakulty v roce 1960. Pedagogické a vědecko-výzkumné zaměření katedry je cíleno do oblastí pěstování, genetiky, šlechtění a ochrany rostlin, do oblasti ekologického zemědělství a péče o krajinu a do oblasti rostlinných biotechnologií.
Katedra je členěna na čtyři oddělení:
- Pěstování rostlin
- Rostlinolékařství
- Péče o krajinu
- Biotechnologické centrum
Pedagogická činnost katedry
Katedra garantuje či se podílí na výuce v bakalářských oborech Zemědělství, Zemědělské biotechnologie, Agropodnikání, Agroekologie a Trvale udržitelné systémy hospodaření v krajině; v navazujících magisterských oborech Zemědělské inženýrství, Rostlinné biotechnologie, Agroekologie, Fytotechnika Biologie zájmových organismů; a doktorských studijních oborech Speciální produkce rostlinná, Zemědělské biotechnologie a Aplikovaná a krajinná ekologie.
Vědecko - výzkumná činnost pracovníků katedry
Oddělení pěstování rostlin
Vědecko-výzkumná činnost je zaměřena v rámci řešení výzkumných projektů MŠMT, NAZV MZe a GAČR na následující oblasti: hodnocení vlivu pěstitelských faktorů na výnos a kvalitu produkce obilnin (pšenice, oves) včetně jejich využití pro krmné a energetické účely (tritikale, kukuřice); porovnání vlivu odrůdy, pěstitelských faktorů a technologií (ekologické vs. konvenční) na výnos a kvalitu hlíz bramboru; studium bílkovin hlíz u kulturních a planých genotypů brambor; využití rostlinných zdrojů a odpadů pro produkci bílkovinných izolátů a koncentrátů; hodnocení produkčního uplatnění trvalých travních porostů a kvality získané pícní biomasy; hodnocení možností mimoprodukčního uplatnění travních porostů.
Oddělení rostlinolékařství
Vědecko-výzkumná činnost je orientována do oblasti biologické a integrované ochrany rostlin (IOR) proti hmyzím škůdcům a původcům houbových onemocnění polních plodin, zemědělských a lesních kultur. V tomto tematickém kontextu jsou prioritně řešeny základní i aplikované projekty zaměřující se na záměrné využívání vybraných druhů mikroskopických hub, které jsou využitelné v biologické ochraně rostlin. Vědecko-výzkumné aktivity zahrnují jak ryze laboratorní studie (např. biotechnologie produkce a formulace biomasy hub, polyfaktoriální charakterizace kmenů hub), tak studie orientované na praktické aspekty (monitoring přítomnosti hub v agroekosystémech, význam hub jako bioindikátorů stavu prostředí a využití lokálních kmenů vybraných druhů hub v programech IOR). Významnou oblast vědecko-výzkumných aktivit představuje i vývoj moderních databázových systémů a v oblasti ochrany lesních kultur i spolupráce s Národními parky (NP Šumava, KRNAP a NP Jeseníky).
Oddělení péče o krajinu
Současné vědecko-výzkumné zaměření pracoviště je soustředěno na oblasti s antropogenně podmíněnými změnami v krajině (obnova krajiny po povrchové těžbě, problematika vlivu Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí a řešení krizových situací v krajině) a studium vztahů mezi zemědělským hospodařením a funkčními ekologickými charakteristikami krajiny (vliv různých způsobů využívání krajiny na složení a biodiverzitu společenstev). Výsledky vědecké činnosti směřují především k managementovým opatřením v krajině, které jsou dynamickou a řízenou péčí o přírodu a krajinu.
Biotechnologické centrum
Biotechnologické centrum je pracoviště zaměřené na problematiku rostlinných biotechnologií a aplikovaných otázek molekulární biologie rostlin. Výzkumné zaměření Biotechnologického centra je cíleno na aplikaci molekulárních markerů ve šlechtění rostlin pro účely identifikace a popisu odrůd a genových zdrojů rostlin, na detekci GMO, do oblasti vývoje molekulárních selekčních markerů ve šlechtění a do oblasti molekulární ekologie a taxonomie (využití molekulárního přístupu v populační genetice planých druhů rostlin). Významnou oblastí činnosti je i problematika polyfaktoriálního hodnocení a molekulárního markerování kmenů hub.
Katedra pro svoji činnost disponuje specializovanými učebnami, výukovými a vědeckými laboratořemi, pokusným pozemkem, skleníky.